Buğday Restoran

Buğday Derneği’nin tohumları ilk kez Bodrum’da atıldı. Yıl 1990’dı. Victor Ananias Bodrum pazarında tam pirinç, zeytinyağı, adaçayı, kekik, deniz tuzu satan küçük bir tezgâh açtı. Bu tezgâhta attığı tohumlar ertesi yıl, Bodrum’da Eski Hükümet Sokağı’nda açılan Başak Doğal Ürünler Dükkânı’nda yeşerdi.

Bir yıl sonra yanına eklenen Başak Naturcafe bitki çayları, doğal tatlılarıyla bir yandan sağlıklı beslenmek isteyenlerin uğrak yeri, diğer yandan da doğa korumacılar için bir toplantı mekânı oldu.

1992 yılının Mart ayında atılan tohumlar, bahçe içinde eski bir Rum evi restore edilerek açılan Buğday Vejetaryen Restoran’ın bahçesinde filizlenip yeni meyveler ve tohumlar vermeyi sürdürdü. Buğday Restoran, mutfağında ilkelerinden ödün vermeyerek; rafine edilmemiş yöresel-mevsimsel doğal gıdaları toprak tencerelerde, tahta kaşıklarla; deniz tuzu ve sızma zeytinyağıyla, sevgiyle hazırlayıp sundu. Bunu yaparken de konuklarını sağlıklı gıdalar ve ekolojik yaşam konularında bilgilendirmeye özen gösterdi.

Buğday Restoran ayrıca, bireysel gelişim, çevre, ekolojik yaşam konularında toplantı, seminer, kurs, dia gösterileri ve sergilerle birlikte bu konularda yerli ve yabancı yayınları içeren küçük bir kitaplığa da mekân oldu. Bu kültürel etkinlikler kapsamında gerçekleştirilen kültür ve doğa gezilerinde ise sürdürülebilir, katılımcı, doğa dostu turizme yönelik projelerin ilk adımları atıldı…

Buğday’ın kuruluşunun ikinci yılında restoranın yanına taşınan Başak Doğal Ürünler Dükkânı doğal, geleneksel ve ekolojik sertifikalı ürünler satmaya devam etti. Bu ürünleri sağladığı kaynakları, ekmeği, çömlek tencereyi, tahılı, ekolojik sebzeleri üreten insanları doğrudan destekleyen Buğday, bu tip döngülerin yaygınlaşmasına katkıda bulunurken pek çok kişiyi de bu tip üretimlere teşvik etti. Buğday Restoran sadece Türkiye’nin değil, dünyanın dört bir yanından gelen sağlıklı beslenme ve doğal yaşamla ilgilenenlerin uğrak yeri, buluşma noktası oldu.

1999’da, misyonunu Buğday’ın İstanbul’dan yürütmeye başladığı projelere devreden Buğday Restoran, bugün ekolojik yaşam ve sağlıklı beslenme alanında uzman pek çok kişinin ilham aldığı bir mekândı.