Fırında kış sebzeleri

Sizlere İzmir Vejetaryen Restoran ve Kafe’nin mutfağından kış sebzeleriyle yapılan iki fırın yemeği tarifi veriyoruz. Bu kez tariflerdeki malzemelerin miktar ve oranlarını vermiyoruz; işin bu kısmını size bırakıyoruz, zevkinize ve yaratıcılığınıza.

beşamel soslu karnabahar
Karnabahar küçük parçalara bölünür, dörde bölünmüş havuçlar ile birlikte yıkanıp tuzlu suda hafifçe haşlanır. Hafif yumuşatılmış sebzeler tepsinin içerisine yayılır. Üzerlerine birkaç dilim domates koyulduktan sonra yenibahar, kişniş, zerdeçal katılmış ince bir kat beşamel sos üzerini kaplayacak şekilde dökülür. 10 dakika gibi kısa bir süre fırınlandıktan sonra servis yapılır.
Beşamel sos: İki tarifte de kullanılan beşamel sos kızgın sıvı yağda beyaz un (bir kaşık) kavrularak üzerine süt (iki bardak) ilavesi ile yapılacağı gibi, tam un zeytinyağında sürekli karıştırılarak kavrulup su ile kıvamlandırılarak da hazırlanabilir.

vejetaryen kebabı
Havuç, patates, lahana, kabak, bezelye, mevsime ait ne varsa kullanmak istediğimiz sebzeler şerit halinde doğranır. Bu sebzeler buharda hafif yumuşatılır, sadece kolay pişmeyecek olanlar suda haşlanabilir. Yaz aylarında kabak ve patlıcan kullandığımızda bunları alüminyum folyoya sarıp fırında yumuşatabiliriz. Hafif yumuşamış sebze şeritleri önce, içinde biraz soğan kavrulmuş zeytinyağı bulunan bir tavada hızlıca bir çevrilir. Daha sonra birer porsiyon olacak şekilde bir kaseye konup, kalıplar şeklinde fırın tepsisine yerleştirilir. Bunun üzerine kepçe ile beşamel sos dökülür, bir miktar da rendelenmiş kaşar peyniri ilavesi ile fırına sürülür. Peynir eriyip üzeri hafifçe kızardığında vejetaryen kebabı servise hazırdır.

Tüm ürünlerde ekolojik olanları tercih ediniz.

31 Temmuz 2005