Her şeye rağmen umutla – Güneşin Aydemir


Buğday Derneği Strateji Kurulu Üyesi Güneşin Aydemir, Victor Ananias’ın aramızdan ayrılışının 10. yılına dair yazdı: “Hatırıma geldikçe ‘Yokluğun da varlığın kadar bereketli Sevgili Victor’, diyorum. Bir gülümseme ile anıyorum her seferinde. Ne serüvendi ama seninle yaşamak!”

Zaman bazen çok hızlı geçiyor. Bazen geçmek bilmiyor. Yaşam ne kadar yoğun yaşanıyorsa o kadar hızlı, ne kadar farkındalıkla yaşanıyorsa o kadar yavaşlıyor sanki. Victor’un yokluğunda da böyle oldu. Aniden yok oluverdi Victor. Varlığı ne kadar yoğun olduysa yokluğu da o kadar hafif oldu. Sanki moleküllerine ayrılıp evrenin dört bir yanına yayıldı. Öylesine hafif bir gidiş oldu ki onunkisi Buğdaygiller olarak Victor’u toprağa verdikten hemen sonra basından gelen soruları yanıtlıyorduk, basın bülteni yazıyorduk.

10 yıl geçmiş. Yaşı 20 yıl olan biri için ömrün yarısı. Benim için ömrümün beşte biri Victor’suz geçmiş. Özlemine alışması zor, ama geride bıraktıklarıyla oyalanması bir o kadar leziz, bir o kadar yoğun, hareketli geçen 10 yıl.

Hatırıma geldikçe, “Yokluğun da varlığın kadar bereketli Sevgili Victor,” diyorum. Bir gülümseme ile anıyorum her seferinde. Ne serüvendi ama seninle yaşamak!

Son 10 yılına yakından tanıklık etmiş, yarenlik, yol arkadaşlığı etmiş bir insan olarak diyorum bunları ama, aslında Buğdaygiller olarak topluca da böyle hissediyoruz galiba.

Evet, koskoca 10 yıl geçti o tuhaf haberin aniden geliverdiği günün ardından. Önce büyük bir şok, ardından hızla bir kabullenme ve yola devam hissi. Sanırım Victor’un bize verdiği en büyük hediye bu uyum ve her şeye rağmen umutla devam etme yeteneği olsa gerek.

Geçen süre içinde, “yaşam dönüşümdür” sözüne uygun olarak Buğday da bir kurum olarak içindeki Buğdaygiller ile beraber dönüştü. Şu anda Buğday içinde emek veren ekipte Victor’u cismen tanıyan insanların sayısı, tanımayanların sayısından çok çok az olmasına rağmen yol aynı doğrultuda gidiyor çok şükür.

Tanık olduğumuz tarafı bir yana, ardından bizimle iletişime geçen pek çok insanın hayatına da dokunduğunu zaman içinde öğrendik. Pek çok yeni insanla tanıştık.

Ve işte, yokluğu bile birleştiriyor yine herkesi.

Bu yıl, yani 2021, yokluğunun 10. Yılı, Buğday için Victor yılı. Yıl boyunca çeşitli mecralarımızdan Victor’u paylaşacağız sizlerle. Victor’u tanıyan, ya da tanımadığı halde tanış olan insanları, anıları, Victor’un yaşamından parçaları aktarmaya çalışacağız. Bu bir yandan bir dönemin de tarihini kayıt altına almak anlamına gelecek.

Başlangıcı, sonsuzluğa göç ettiği tarih olan 3 Mart’ta piyasaya çıkan “Arife Tarif” (Victor’un Mutfağından Sofrasına Yolculuk…) kitabıyla yaptık. Mutfak ve gıdaya bakışını, kurduğu sofralardaki tariflerini derlediğimiz bu yapıtı hayata geçirdiğimiz için çok mutluyuz. Yayınların devamı gelecek.

Buğday’ın medyasını oluşturan; Buğday E-Bülten, Buğday Dergisi’nin yeni versiyonu olan Buğday E-DergiBuğday’ın Ambarı’ndan Kurda, Kuşa, Aşa podcast serisi, canlı yayınlar, dijital buluşmaların Victor’lu bir serisini paylaşacağız sizlerle.

Bu mecralarda sizlere de yer vereceğiz. Victor’un doğrudan ya da dolaylı olarak yaşamına dokunan insanları konuk edeceğiz. O nedenle siz de Victor’a dair olanları bizlerle paylaşmaktan çekinmeyin.

Hepimize kutlu ve mutlu olsun 2021.
Ve Victor; iyi ki vardın, iyi ki varsın ve iyi ki var olacaksın.

Yazı: Güneşin Aydemir – Buğday Derneği Strateji Kurulu Üyesi


“İyi ki sofralar paylaştık.”