Bahçemize bekliyoruz

“Dünya ekolojik tarımla doyar mı, ekolojik tarımda doğa ne kadar korunuyor, verimlilik, tad, kalite nasıl?” tüm bunları yakından görmek isteyenleri “Bahçe”mize ya da kendi küçük bahçelerini oluşturmaya davet ediyoruz.

Toprağın bereketi sadece yaşanabilecek bir şey, anlatılması, hakkında yazılıp çizilerek, öğrenerek aktarılabilmesi mümkün olan bir şey değil. Toprağın sağladığı yaşamsal ortamda olanın bitenin mucizesini, dengesini bilim araçları ile izlemek ve kontrol etmek, açıklamak oldukça zor.

Hiçbir kimyasal girdi kullanmadan, ekolojik tarım konusunda neredeyse hiç deneyimi olmayan bir çiftçi aile tarafından, derneğimizin çalışanları ve destekçilerinin çabaları ve işbirliği ile ilk ekimini birkaç ay önce yaptığımız “Bahçe” projemiz hepimizi mutlu ediyor. İlk yıl olması ve kaynak, zaman eksikliğimizden kaynaklı endişelerimize rağmen hiçbir ciddi sorunla karşılaşmadığımız Bahçemiz’de bu hafta lezzetine doyamadığımız, toplamaya zor yetişeceğimiz miktarlarda kabak, fasulye, kıvırcık, marul, maydanoz, taze soğan, sarmısak, salatalık, nane, pazı çıktı. Şimdiden ektiğimiz tohumların yüzlerce katı ürün hasat edildi.

“Dünya ekolojik tarımla doyar mı doymaz mı, ekolojik tarımda doğa ne kadar korunuyor, verimlilik nasıl, kolay mı zor mu, tohum, gübre, mücadele nasıl oluyor, tad, kalite nasıl?” yakından görmek isteyenleri “Bahçe”mize ya da kendi küçük bahçelerini bir şekilde oluşturmaya davet ediyoruz.

6 Temmuz 2005