Dönüşümü desteklemek

Bu hafta Almanya’dayım Çevre ve Orman Bakanlığı’ndan üç kişilik bir heyet ile birlikte. Almanya’daki bir kardeş çevre vakıfı ve Almanya Çevre Bakanlığı’nın konuğuyuz üç gün için.

Bu ziyaret, bir süredir gündemde olan, mevzuatı ile ilgili çalışmaların yapıldığı, katı atıkların bir kısmının geri dönüştürülebilmesi için ambalajlarda “depozito” sisteminin kullanılması ile ilgili bir inceleme gezisi. Almanya’da uzun süredir çöpün ayrı toplanması ile ilgili çalışmalar mevcut. Sokakta, evde, işyerlerinde cam, kâğıt, plastik, pil vs için ayrı ayrı çöp atma, toplama sistemleri kurulmuş. Ama ilginçtir ki, insanlar başta ilgi gösterdiği halde son yıllarda bu çöp ayrıştırma işi halkın katılımının yeterli olmaması yüzünden beklenen verimi sağlamamış.

Türkiye’de olsa hemen “Biz adam olmayız, bak elin oğlu nasıl yapıyor” derdik ama bahis konusu ülke Almanya! Sonra yeniden depozito sistemine geçmişler; sadece camda değil bir çok üründe. Örneğin pet şişe, alüminyum meşrubat kutuları, vs. Ve sonuç başarılı olmuş, biz de bunu ülkemizdeki mevzuat ve uygulamalar açısından iyice incelemek, artılarını eksilerini görmek için yerinde, uygulama alanları dahil kapsamlı bir inceleme yapıyor, yetkililerle görüşüyoruz. Bakalım bizim için bir çözüm potansiyeli var mı buralarda?

Yaşam dönüşümdür, insan her zaman doğa kadar mükemmel dönüşemiyor gibi görünse de biz de dönüşümü, dönüşümümüzü elimizden geldiğince desteklemeye, lehimize çevirmeye çabalıyoruz. Elimizden geldiğince, duamızla.

Bu arada geçen hafta çıktığını duyurduğum ekoloji ajandamız bir iki ufak aksaklık sebebiyle matbaadan yeni çıktı, çok güzel oldu. Hemen kendinize, arkadaşlarınıza 2005′in bu güzel yol arkadaşını edinin, edindirin.

9 Aralık 2004