Ekolojik pazaryerinde pazarcı olmak

Kıymetli dostlarımız, uzunca bir süredir profesyonel bir ekibin yoğun çalışması sonucunda ortaya çıkan Ekolojik Pazar Yerimiz yakında açılıyor.

Bu Pazar yerinin ekolojik dünyanın tüm üreticileri, toptancıları, dükkâncıları ve özellikle ürünlere ulaşmada sıkıntı çeken, henüz düzenli ekolojik ürün tüketmeyen tüm tüketicileri tarafından kullanılmasını, tüm taraflara sonsuz fayda sağlamasını gönülden istiyoruz. Bunun için Buğday ailesi olarak Türkiye’deki ilk ekolojik iç pazar toplantısını (1998-Bafa), ilk ekolojik pazar tezgâhını (1999), ilk ekoloik süreli yayını (1998’den beri Buğday Dergisi), ilk ekolojik ürün toptancılığı ve dükkânlarını (1993-2001) yaptık ve birçoğunuzla süregelen işbirliklerimizdeki gibi değişerek ve gelişerek çağın gereklilikerini yerine getirerek ortaya çıkanları sizlerle paylaşmaya devam ediyoruz.

Ekolojik Pazar yerleri tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de özellikle şehirlerdeki çalışan aileler tarafından hızla daha çok kullanılan araçlar haline geliyor. Burada belirtmek isteriz ki, biz her zaman insan insana iletişimin olduğu, yüzyüze alışverişleri tercih ediyoruz ve destekliyoruz, fakat aynı zamanda günün gerçeklerini inkâr etmeden, niyetimizin ve hedeflerimizin doğrultusunda modern araçları da seferber etmemiz gereken yerde bunu duamızla, doğaya özrümüzle farkında olarak yapıyoruz. Umudumuz sadeleşerek, yaşamın içinde hep ‘bir’ olarak devam etmek.

Diğer yaptıkarımızda olduğu gibi ekolojik pazar yerimizi de profesyonelce, uzun vadeli, gelişen ve tüm taraflara artarak fayda sağlayan bir iş olması için finansal sürdürülebilirliği çok önemli. Altyapısı tamamen gönüllü profesyonellerce mükemmel bir şekilde hazırlanmış bu sistemin yürütülmesi, sürekli geliştirilmesi için mutlaka düzenli bir finansal girdisi olması gerekiyor. Bu konuda işleyen örneklere baktığımızda çok büyük giriş paraları ve komisyonlar, ticari rakamlarla karşılaştık. Buğday’ın elindeki altyapı ile böyle bir kaygı taşıması gerekmiyor, sadece sistemin gelişmesi, büyümesi, sorunlar çözülerek işlemesi bizim kaygımız.

Bu amacımıza hizmet etmek için bulduğumuz yol ekolojik pazar yerinde dükkân kuran, ürün satacak kişi ve kuruluşların hiçbir giriş ya da benzeri aidatlar ödemeden dükkânını kurması ve daha sonra satış gerçekleştiğinde satış rakamları üzerinden %20 komisyon vermeleri. Tabii ki sistem işlediği sürece zor durumdaki bir çiftçi, bir firma komisyon almadan da ürününü satabilir ama unutmayalım ki, Buğday’ın yaşaması, büyümesi hepimize hizmet etti, ediyor ve etmeye devam edecek! Buğday bu işi de dernek ve kâr amacı gütmeyen iktisadi işletmemiz vasıtası ile, şeffaf ve tüm üyelerine, merak edenlere açık bir şekilde yürütüyor ve bu konuda da her zaman öneriye, yoruma ve her tür desteğe açık.

Pazar yerimizin alışveriş, kazanç, coşku ve bereket dolu olması dileğimizle!..

22 Haziran 2004