Gıda ve tarım

Buğday’da on altı yıldır olduğu gibi heyecanlı bir sürü iş aynı anda yürüyor yine bugünlerde. Kaz Dağları’nda Buğday’ın Ekolojik Yaşam Eğitim ve Uygulama Merkezi’nin ekolojik inşaatında kayda değer adımlar atılıyor. Tüm planlama, resmi, fiziki altyapı çalışmalarının ardından gerçek iş yapılmaya, taş taş üstüne konmaya başlandı. Bütün harekete ve çalışanlar arasındaki güzel diyaloğa, ortaya çıkan duvarlara rağmen yapılan işin büyük bir kısmı ileriye yatırım. Yani dünya yaşam dengelerinin birçoğu daha yıllarca sorunsuz giderse, yaşamlar, imkânlar elverirse bu mekânların inşası bitecek; kullanılmaya, barındırmaya başlayacaklar bizleri, çalışmalarımızı, yaşamlarımızı.

Bir de daha yakın vadede büyük çaplı yaşamsal sonuçlar beklediğimiz adımlar var ki, bunlardan bu aralar bizi en çok meşgul edenlerinden biri Buğday’ın Ekolojik Halk Pazarı Projesi. Şu anda çok sayıda kalp, zihin ilki kurulacak olan Şişli Ekolojik Halk Pazarı ile meşgul. Hazırlıklar ilerledikçe detaylar çoğalıyor, hiç bitmeyecekmiş, başa çıkılamayacakmış gibi hatta neredeyse. Ama Buğday ekibi ve destekçileri bütün çabaları, bilinçli işbirlikleri ve sürekli iletişimleri ile gittikçe toplumun dikkatini daha çok çekmeye, Ekolojik Pazar’ın kurulması için bir sürü taşı üst üste koymayı başarıyor.

Sanırım Ekolojik Halk Pazarı pratik anlamda bir sivil toplum kuruluşunun “işleyen, kopyalanabilir gerçek örnekler oluşturma” konusunda yapabileceklerini göstermek, başkalarını motive etmek adına önemli bir çalışma olacak, hatta oldu bile. Meclis’teki milletvekillerinden en ücra köydeki çiftçi vatandaşa, İstanbul’daki memur ya da işadamı tüketiciye, baş destekçilerimiz olan ya da konu ile ilgilenen bir sürü kuruma kadar birçok olumlu tepki alıyoruz. Bu tepkileri proje için katkıya dönüştürmek, herkese yer alabileceği alanlar yaratmak neredeyse yaptığımız işin yarısı. Bu da zamanlamanın, konunun ve işin yapılış şeklinin doğruluğunu onaylayan bir gösterge bizce.

Halk pazarında siz de mutlaka yerinizi alın: Gelip alışveriş ederek, tanıtarak, üretiminizi değerlendirerek, iletişim kurarak, gönüllü destek vererek. Bu pazar bir alışverişten, ekolojik sebze meyveden çok öte bir hareket, bir “halk platformu”, bir paylaşım mekânı olacak ve aradığımız değerleri bir arada görecek, birbirimizle paylaşacağız bu vesile ile.

Pazarımızı izleyin, çok az kaldı!

“Yaşam” ile ilgili, yaşamın içinde nice adil, keyifli, sağlıklı, esenlikli paylaşımlar dileğimle.

15 Mayıs 2006