Tarım Bakanlığı’nın koridorlarında

Tarım Bakanlığı’nın koridorlarında yürüyorum, Ankara’da 2007 yılı sonuna kadar sıkça vakit geçireceğim mekânları soluyorum bugünlerde keyifle.

Tarım ve Köy İşleri Bakanlığımızın ekolojik tarım konusunda kendi kurumsal kapasitesini artırmak, kontrol ve sertifika sistemini, mevzuatı yeni baştan ele almak, güncellemek, AB uyumunu da göz önüne alarak ülkemizde ekolojik tarımın gelişimi için iletişim altyapısını güçlendirmek ve bu konuda çeşitli coğrafyalarda pilot çalışmalar yürütmek üzere bir proje hazırladı. Bu projenin hazırlanması sırasında başta dönem temsilcisi Nadir Doumandji önderliği ile FAO’nun (Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü) ve birçok paydaşın katkısı ve AB’nin Europaid fon desteği alındı.

Projenin yürütücüsü açılan bir ihale sonucunda uluslararası bir konsorsiyum oldu. Konsorsiyum adına genel proje koordinasyonunu büyük bir küresel deneyime, sevgi ve inanca sahip Christopher Stopes ve onun kurduğu ekip yapıyor. Proje ekibindeki profesyoneller ve bakanlık çalışanlarının çoğu bu projede büyük bir iştah ve inanç ile çalışıyorlar… Ve ben de bu projede çok severek yıllardır Buğday Derneği’nde yaptığım bazı işlerin benzeri görevleri kapsayan “proje yerel koordinatörü” oldum.

Bu günlerden başlayarak muhtemelen 2007 sonuna kadar bu görevimde olacağım proje sürecinde. Buğday’daki asli görevlerimin bir kısmını çalışma arkadaşlarıma devredip bir kısmını halen yürütürken bakanlık projesindeki bu yeni görevim ile 16 yıldır ilk defa Buğday dışında uzun soluklu bir iş yapıyorum. Ama bu sefer özel bir durum söz konusu, Buğday’daki vizyonumuz ile %100 uyuşan, devlet birimleri dahil tüm paydaşları etkileyecek bu projede vereceğim mesai, emek için bir de üstüne para alacağım. İşte bu kısmı benim için oldukça değişik; Buğday’da çalışan arkadaşlarıma mütevazı maaşlarını verebilmek, işlerimizi yürütmek için bir yandan sürekli kaynak oluşturmaya çabalarken mali hiçbir sıkıntısı olmayan bir projede çalışıyor olmak ve aynı amaca hizmet ediyor olmak değişik, güzel geldi.

Şanslı hissediyorum kendimi, severek yürüdüğüm yolda inanç ve sorumlulukla topladığım tohumları ekebileceğim alanlar büyüdükçe hizmet aşkım çoğalıyor çok şükür. Daha hep birlikte süreceğimiz çok toprak, yapacağımız çok hasatlarımız var.

19 Kasım 2006