Yine yollarda, yine çiftçi dostlarlayız

Erzincan-Kemaliye’deyiz ekolojik TaTuTa çalışmaları için dört kişilik bir ekip olarak… Geçtiğimiz günlerde Erzurum-Pasinler-Çöğender, Artvin-Borçka-Maçahel, Kelkit-Kınalıtaş ve yoldaki diğer noktalarda benzer konularda iletişimler kuruyoruz çiftçi aileler ile yerel örgütler, yerel yönetimler ile. Konu hep benzer bir noktaya geliyor, imkân çok, çok şey yapılabilir ekolojik tarım, ekolojik üretim ve ziyaretlerle ilgili…

Herkesin ortak görüşü toplumun bilinçlenmesi gerektiği yönünde. Aslında herkes işin doğrusunu, evin iyisini, sağlıklısını, gıdanın lezzetlisini, doğru olanını çok iyi biliyor. Lakin her yerde çiftçi dostlarımız modernleşmezlerse, evlerini beton, lüks hale getirmezlerse, bahçelerinde suni ilaç gübre kullanmazlarsa hizmet, ürün satamayacaklarına çok inanmış durumda. Yine bizlere dokunuyor ucu, o kadar derin bir yara açmışız ki, bile bile zehirleniyor, zehirliyor insanlar kendilerini, bildiğini uygulamıyor, söylemiyor, yaşamıyor modaya uyamayacak diye.

Basit çözümler varken ve yakınken ne yapılabileceğini çok iyi görüyoruz çalışmalarımızda. En iyisi uzun yazmamak, buradaki mesaime devam etmek. Bu yazının devamı için Buğday’ı izleyin, dönüşüme Buğday yolu ile, kolayı, basiti görerek destekleyin. İyi haftalar.

28 Nisan 2005