Victor Ananias’ın anısına

Permakültüre Giriş hayatımızın yönünü değiştiren kitaplardan biridir, Victor Ananias da öyle. Bu kitabın İngilizce versiyonunu ilk kez Victor’un Kaz Dağları’ndaki evinde elimize almıştık. O günden sonra 5 sene geçti.
Bir yayınevi kurduk, sürdürülebilir yaşam kitaplarını Türkçeye kazandırmak için çalışmaya başladık. Yayın listemizin en başında Permakültüre Giriş vardı. Çevirisi uzun sürdü, kitabın her aşaması çok emekli ve zorlu oldu. Ve kitabı yayına hazır hale getirdiğimiz gün Victor’un bu diyardan gittiğini öğrendik.
Bodrum’da onu son kez uğurlamaya gitmeden önce, kitabın en başına VİCTOR ANANİAS’IN ANISINA diye yazdık. Sonra otobüse bindik, Bitez’e gittik, tohumlar serptik Victor’un toprağına…
Umarız bu kitabın içindeki bilgelik de aynı o tohumlar gibi serpilir, gelişir bu diyarlarda… Bill Mollison’ın yazdığı Permakültüre Giriş, sürdürülebilir insan yerleşimleri tasarlamak üzerine yazılmış en temel eserlerden biri, hatta en önde geleni. Bu önemli kitabın yaklaşık iki sene süren zorlu hazırlık süreci sonuna geldik ve baskıya girmeden önce olup bitenleri kitabı merakla bekleyenlerle paylaşalım istedik.

Sinek Sekiz Yayınevi