Victor’un tohumları mucizelere dönüşüyor – Leyla Aslan

Buğday Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Leyla Aslan: “Victor, yeryüzünde bir tohum saçıcıydı aslında. Bize kısa görünen ancak çok da bereketli olan yaşamı boyunca yüzlerce tohum saçtı yeryüzüne, hepsini güzel niyetler ile mucizelere inanarak saçtı.”

Yokluğunun 10. yılına inanmak bazen pek de kolay olmuyor. Ancak aramızdan ayrılışının üzerinden yıllar geçmiş olsa da onu tanıyan ya da tanımayan ve fikirleri ışığında yol almaya çalışanlar için Victor hep orada öylece duruyor. Bir şekilde yine bize rehber olmaya devam ediyor.

Oturup yaşadıklarımızı derin derin düşündüğüm, unutmamak için zihnimde tekrar tekrar döndürüp kendime hatırlattığım, etrafımdakilere anlattığım bir sürü anı var. Neredeyse hepsi bir dolu öğreti niteliğinde.

Üretmek, bütünün hayrına hizmet etmek, koşulsuz fayda sağlamak, attığı her adımda ardından gelecek olanın hakkını gözetme çabası… Akışta olmayı, akışa teslim olmayı, teslim olmanın getirdiği mucizeler ile karşılaşmayı ve gelen mucizeleri yine en naif ve sade hali ile kabule geçmeyi Victor pek bir güzel yapardı. Niyet etmenin mucizelerin anahtarı olduğunu her defasında gösterirdi bize en zarif hali ile. Var olduğu her yere bir bereket taşırdı. Bu bereket bazen bir sohbet olurdu, bazen bir sofra.

Yaşadığı süre boyunca onun yakınlarında mutlaka olmaz denilen mucizelere tanıklık etme şansınız olurdu. Bu mucize bazen bir tohum olurdu, bazen en ihtiyaç duyulan kişinin karşınızda belirmesi, bezen beklenmedik yerden gelen bir haber. Ve tüm bu mucizelerin ortak özelliği en ihtiyaç duyulduğu zamanda, en ihtiyaç olunduğu hali ile karşınıza çıkıyor olmasıydı.

Victor, yeryüzünde bir tohum saçıcıydı aslında. Bize kısa görünen ancak çok da bereketli olan yaşamı boyunca yüzlerce tohum saçtı yeryüzüne, hepsini güzel niyetler ile mucizelere inanarak saçtı. Saçtığı tohumları kurda kuşa aşa pay ederek saçtı. Ve şimdi saçtığı tohumlar toprakta kök salıp yeşererek yepyeni umutlara, yepyeni niyetlere, yepyeni mucizelere dönüşüyor.

Victor’un bu alemde geçirdiği süre bir bilgenin yolculuğuydu; öğrenen, öğreten ve hep mucizelere gebe. Zaman sihirlidir, bu alemin sihridir, hiçbir şeyi aynı bırakmaz, her şeyi dönüştürür. Şimdi Victor’un saçtığı tohumlar başka başka hikâyelere dönüşürken yine mucizelerin varlığına olan inancımızı tazeliyor, yokluğunda bile.

Yazı: Leyla Aslan – Buğday Derneği Yönetim Kurulu Başkanı