Gerçek ve pratik örnekler

Bu köşedeki yazılarıma birkaç haftadır ara verdiğim için uzunca bir süredir “nefes alma” ile ilgili yazı sabit kaldı ve okundu, yorumlar aldı. Umarım bu arada sıkça, derin derin nefes alma fırsatlarını değerlendirebilmişsinizdir.

Bu aralar Buğday Derneği umut ettiğimizin, emek verenlerinin hayal ettiğinin çok ötesinde anlamlı bir filizlenme, büyüme ve verim dönemine girdi. Yeni katılan arkadaşlarımızın aldıkları ciddi sorumluluklar, destek aldığımız yeni iş kolları, çevremizdeki çeşitli kaynaklardan yapılanlara onay ve motivasyonlar ile yorgunluğumuz coşku ile örtülüyor, devam ediyoruz hevesle.

Çok fazla olduğu halde bu kez Buğday’ın zorluklarından bahsetmek gelmiyor hiç içimden, hep birlikte aşılacaklar çünkü. Pek yakında Buğday’ın ağında Kaz Dağları Ekolojik Yaşam ve Eğitim Merkezi’nin temelleri atılacak. Buğday ağında yerel ve çeşitli alanları kapsayan birimleri, yapıları kurulacak, baştan beri iletişimimizde kullandığımız “gerçek-pratik” örnekler çoğalarak, güçlenerek artmaya devam edecek.

Bu noktada Buğday’ın içinden, çekirdeğinden bir arkadaşımızın “aşırı büyüme sonucu çökecek imparatorluk” olmamaya özen gösterme konusunda uyarısını dikkate alacak ve atılan her adımın, kurulacak her yapının ancak kendi içinde bir bütün oluşturduktan sonra bütüne bağlanması, genel yapının da çok işlevli bir ağın ötesinde örgünün kesinlikle bir “imparator” gölgesinde kalmaması üzerine yoğunlaşacağız.

Umuyoruz ki Buğday olumlu, güçlü yönleri ile bir dünya imparatorluğu, bir holding, güzel bir köy, bir imece olmaya, aile değerleri ile üretmeye, paylaşmaya ve bunu da her zaman “bütün” resmi içinde “vermeyi” kazanç sayarak yapmaya devam eder!

30 Aralık 2005