Kışa hazırlık

Havalar soğuyor, zeytinler toplanıyor. Köylerde hasatın son dönemleri, yaşam kış uykusuna hazırlanıyor. Ege’nin, Akdeniz’in köyleri her ne kadar çoğu günleri bahar gibi geçen kışta tarladaki, bahçedeki yaşamlarını sürdüreceklerse de diğer bölgeler, özellikle Doğu, İç Anadolu köyleri karlarla kaplanmaya, soğuktan büzülüp yaşamlarını küçültmeye, tarlalardan bağdan, bahçeden ellerini eteklerini çekmeye hazırlanıyorlar.

Biz de mazot tanklarımızı, gazımızı-kömürümüzü dolduruyor, yavaş yavaş yüksek miktarda enerji tüketmeye hazırlanıyoruz şehirlerimizdeki ev ve iş yerlerimizde. Kırsalda bir aile bir küçük sobada bir ton odun, biraz kömür yakıp ısınırken, bizler evimizde ayrı, işyerinde ayrı geniş hacimler ısıtacağız hepsini kullanmasak bile ve bedelini ekonomik olarak biz ödesek dahi ekolojik anlamda tüm ülke, dünya halkı olarak ödeyeceğiz.

Biz Buğday Derneği’nin bürosunda ve evimizde bu yıl da bu konuda dikkatli hesaplar yapmaya başladık bile. Odunu kömürü nereden, hangisinden alalım, hangi odaları ısıtalım, nerede yatıp nerede kalkıp nerede çalışalım?… Belki doğal gaz gelecek yakında, o zaman da yine mekânlarımızı en ekonomik şekilde kullanarak en verimli yaşamı, ekolojik dengelere en az zararı vererek nasıl sürdürürüz diye hesap yapacağız, ne de olsa doğal gaz da adı kadar doğal değil, o da bir fosil yakıt ve atığı, maliyeti var doğaya, siyah dumanı olmasa da..

Soğuk günlerde sıcak yaşamlar dileğimle,

11 Kasım 2004